Нови успех ученика Вање Миладинова

Вања Миладинов, ученик трећег разреда Техничке школе Кикинда и становник Дома ученика средњих школа “Никола Војводић”, је прошле године на такмичењу “Фон Нојман” у Мађарском граду Сексарду за пројекат “Роботска рука”, у конкуренцији од 11 такмичара из земаља региона, освојио прво место.

На војвођанском такмичењу одржаном 8. фебруара у Сенти, ученик Вања Миладинов освојио је прво место за најбољи пројекат у свиМ категоријама. Овај успех не би био могућ без Дома ученика средњих школа “Никола Војводић”, који је на Покрајинском конкурсу добио 3д штампач и на тај начин ученику у значајној мери олакшао израду робота. Робот је добио име Хјуго по једном лику из филма. Тренутно робот Вање Миладинова ради на основу гласовних команди и представља надоградњу роботске руке.

–  “Робот Хјуго у зависности од тога што чује, одлучује шта ће урадити. Робот је базиран на људској анатомији и човечијим могућностима. Робот је надоградња роботске руке, који је био Вањин прошлогодишњи пројекат са којим је освојио прву награду на војвођанском и међународном такмичењу. Од почетне идеје за робота до сада је прошло око годину и по дана. Робот је и даље у процесу развоја. Поред тога, робот такође садржи и камеру у оку, која ће служити да би робот могао да ‘види’. Вања ће и ове године учествовати на међународно такмичење које це се одржати 19. и 20. марта у Мађарском граду Сексард. Велику захвалност дугујем мојим родитељима, менторима Милану Живићу и Загорки Пастор и Дому ученика средњих школа ‘Никола Војводић’ у којем боравим током школовања и који су ми помогли током израде робота ‘Хјуго’. Даљи планови Вање су да прво унапреди и заврши израду робота, а за креирање нечег другог се никад не зна, пошто ми се увек рађају неке нове идеје”